090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Solastnina na parkiriščih pred večstanovanjsko stavbo


Vprašanje:


Stanujem v večstanovanjski stavbi, v kateri je 8 etažnih stanovanj. Na parkirišču ob stavbi je prostora za 6 osebnih avtomobilov. Večkrat se dogaja, da na tem zemljišču parkirajo svoje avtomobile tudi stanovalci iz sosednjih hiš. Ker je to zemljišče tik ob regionalni cesti ga ni dovoljeno fizično ograditi. Nekateri lastniki etažnih stanovanj v naši stavbi predlagajo, da bi vgradili kovinske ovire s ključavnico tako, da bi lahko samo lastnik te ovire parkiral avto. Jaz se s tako delitvijo funkcionalnega zemljišča ne strinjam, ker smatram, da gre za prilastitev dela zemljišča, ki je skupna lastnina stanovalcev. Še več, nekateri celo razmišljajo, da bi ta parkirni prostor dajali v najem nekomu tretjemu, ker ga trenutno ne potrebujejo. Zanima me: Ali je dovoljeno postavljati fiksne ovire na tem zemljišču, čeprav se vsi etažni lastniki s tem ne strinjajo? Ali gre za motenje posesti? 


Pravno pojasnilo:


Spoštovani, na podlagi razlage vaše situacije in vaših vprašanj, vam skladno z veljavno zakonodajo podajamo mnenje in napotke za najboljšo rešitev vaše situacije.

Kot solastniki funkcionalnega zemljišča, ki ni razdeljeno, ampak je solastnina vseh stanovalcev, se boste morali glede ureditve parkirišča, kot ga navajate, dogovoriti sporazumno. Skladno z 21. členom Stanovanjskega zakona (SZ-1) so namreč posebni skupni deli solastnina tistih etažnih lastnikov, katerim služijo. Solastniški delež vsakega od njih se določi s pogodbo o medsebojnih razmerjih. Če boste želeli namestiti kovinske ovire, boste s pogodbo morali določiti, komu pripada katero parkirišče, vsakršna druga ureditev je v neskladju z zakonom. Na skupni lastnini namreč ne morajo le posamezni etažni lastniki namestiti kovinskih ovir, saj s tem kršijo določila o skupni posesti, saj bi si s tem nerazdeljeno funkcionalno zemljišče prisvojili zase, kar pa je s SZ-1 prepovedano. Ravno tako je nezakonito, da bi posamezni etažni lastniki parkirišče oddajali v najem, saj posameznik, brez privolitve ostalih lastnikov, ne more sam skleniti pravnih poslov, če ni 100% lastnik.

Vaše vprašanje se nanaša tudi na parkiranje vozil, katerih lastniki niso stanovalci vaše stavbe. Skladno s Stvarno-pravnim zakonikom gre v tem primeru za motenje posesti, za kar se nanašajoč na 33. člen Stvarno-pravnega zakonika, lahko zahteva tudi sodno varstvo. 

Predlagamo, da se vsakemu napačno parkiranemu vozilu poda pisno obvestilo o motenju posesti, v kolikor pa to ne bo zaleglo, pa se lahko obrnete tudi na občino, ki lahko na vašem parkirišču namesti prometni znak, da je območje parkiranja namenjeno zgolj stanovalcem vaše stavbe. Postavljen znak je namreč podlaga za globo, ki jo lahko napačno parkiranemu vozilu izreče pristojna služba.

Predlagamo, da skličete sestanek etažnih lastnikov, kjer se boste dogovorili o morebitni pogodbi in o rešitvi problematike parkiranja drugih vozil oseb, ki ne stanujejo v vaši stavbi.


Pravni svetovalec Dejan Barl
Pravno pojasnilo pripravil:
Dejan Barl, univ. dipl. prav.
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure


PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO