Služnost užitka uporabe in izkoriščanja gozda
Vprašanje:
Pozdravljeni! Z možem imava v lasti kmetijo, od tega ima del gozda do smrti v uporabi možev očim. Pred leti se je očim odselil k drugi ženski. Ta ženska ima sina, ki ga je očim zdaj pooblastil za uporabo gozda. Naju z možem (lastnika gozda) pa o tem niso obvestili.Danes je prišel logar, da bo odkazal les za očima. Javil se je tudi na naši kmetiji. Midva z možem sva se strinjala, da odkaže les, s tem da gremo skupaj v gozd. V gozdu pa nas je počakal pooblaščenec in prepovedal,da greva z logarjem tudi midva. Zanima me: Ali ima pooblaščenec pravico prepovedati hojo in ogled lastniku gozda? 40 let že nismo sekali iz tega dela gozda. Plačevali pa smo davek. Ali kot lastnika lahko sekava tudi midva ali ima pravico samo tisti, ki ima pisano uporabo? Pa še vprašanje: Ali lahko podira drevesa v gozdu samo za to usposobljen gozdar?
Pravno pojasnilo:
Na podlagi podatkov, ki ste jih navedli v vašem vprašanju gre za pravico moževega očima, da lahko do smrti uporablja in izkorišča del gozda, katerega lastnik ste.
Na podlagi določil Stvarnopravnega zakonika gre v konkretnem primeru za osebno služnost užitka, ki daje imetniku pravico uporabljati in uživati tujo stvar ali pravico tako, da se ohranja njena substanca. Predmet užitka je lahko nepotrošna stvar ali pravica, iz katere izvirajo obresti ali druge koristi.
Užitkar svoje pravice ne more prenesti, lahko pa prenese njeno izvrševanje.
Zakon določa, da užitkar svoje pravice ne more prenesti, lahko pa prenese njeno izvrševanje.
V konkretnem primeru to pomeni, da je možev očim, ki je imetnik osebne služnosti užitka uporabe in izkoriščanja dela gozda, izvrševanje te svoje pravice lahko prenesel na sina ženske s katero živi, s tem, da se mora ta sin sedaj, preden lahko izkorišča del gozda, izkazati z ustreznim pooblastilom, na katerem mora biti izrecno navedeno, da ga za to pooblašča imetnik osebne služnosti užitka, s tem da takšno pooblastilo lahko velja samo do smrti imetnika osebne služnosti užitka.
Za obravnavani primer pa je izredno pomembna zakonska določba, da se užitek lahko ustanovi tudi na delu nepremičnine tako, da nepremičnino skupaj uporabljata in jo uživata lastnik in užitkar. V tem primeru se v njunem medsebojnem razmerju šteje, kot da bi bil z užitkom obremenjen solastniški delež, ki ustreza obsegu uporabe stvari v korist užitkarja. V razmerju do tretjih pa se šteje, da je nepremičnina obremenjena kot celota.
In prav za to v obravnavani zadevi gre, saj navajate, da možev očim lahko uporablja za užitek le del gozda, katerega lastnik ste.
Zakon tudi določa, da mora užitkar lastnika obveščati o vseh okoliščinah, pomembnih za stvar in mu dopustiti, da jo enkrat letno pregleda.
Iz navedenega izhaja, da vas bi moral očim obvestiti, da je s pooblastilom prenesel izvrševanje užitka na tretjo osebo, v nasprotnem primeru je lahko odškodninsko odgovoren, če vam je oziroma vam bo zaradi tega nastala škoda. Iz zgoraj navedene zakonske določbe jasno izhaja, da vam mora užitkar vsaj enkrat letno dopustiti, da gozd pregledate tudi vi kot lastnik (to velja seveda za tisti del gozda, ki je obremenjen z užitkom!!!), o tem ne more biti nobenega dvoma.
Pooblaščenec vam ne more prepovedati pregleda in hoje po gozdu, to lahko stori edinole užitkar. Več kot enkrat letno pa nimate pravice do pregleda tistega dela gozda, na katerem ima tretja oseba vpisano osebno služnost užitka.
Glede sekanja na tistem delu gozda, kjer ima pravico uporabe užitkar, pa je potrebno povedati, da gre v takšnem primeru za užitek na delu nepremičnine oziroma gozda in na tem delu gozda, če je kot ste navedli sami, užitek pisan na določeno osebo – moževega očima – vi nimate pravice sekati drevja in sicer vse do smrti imetnika pravice užitka, razen če je v pravnem poslu, ki je bil podlaga za nastanek užitka, napisano drugače. Tisti del gozda, kjer užitka ni, pa lahko prosto in brez omejitev uporabljate vi, kot lastnik.
Glede vašega vprašanja ali lahko podira drevesa v gozdu samo za to usposobljeni gozdar pa Zakon o gozdovih določa, da dela v svojem gozdu lahko opravlja lastnik gozda, pri tem pa mu lahko pomagajo njegovi zakoniti dediči ter njihovi zakonci in druge fizične osebe v obliki medsosedske pomoči.
Dela v gozdu pa lahko opravljajo tudi za ta dela registrirane fizične ali pravne osebe, ki izpolnjujejo predpisane pogoje glede strokovne usposobljenosti.
| Pravno pojasnilo pripravil: Vinko Berginc, univ. dipl. prav. 090 30 60 1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure |
---|