090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Prepovedane imisije na nepremičnini


Vprašanje:


Spoštovani, v bližini naše hiše teče umetno ustvarjeni potok, ki je bil zaradi sanacije približno leto dni zaprt. Po ponovnem odprtju potoka je v našo kurilnico pričela vdirati voda (hiša nima urejenega drenažnega sistema). Omenim naj še, da v preteklosti ni bilo težav z vdiranjem vode, kljub temu da je potok tekel. Ko smo o tem obvestili komunalno podjetje, ki je skrbnik potoka, le to prenaša odgovornost za nastalo škodo in za sanacijo na nas. Meni pa se vendarle zdi, da nisem odgovorna za nastalo škodo, če vdira voda iz potoka, ki ni naši parceli. Zanima me pravno mnenje o opisanem problemu. 


Pravno pojasnilo:


Veljavna zakonodaja, ki ureja področje izvrševanja lastninske pravice na nepremičninah kot generalno načelo določa, da morajo zaradi sosedstva ali prostorske povezanosti nepremičnin, lastniki teh nepremičnin svojo lastninsko pravico izvrševati tako, da se medsebojno ne vznemirjajo in da si ne povzročajo škode.

Pravice, ki omejujejo lastninsko pravico lastnika sosednje ali prostorsko povezane nepremičnine (sosednje nepremičnine), se morajo izvrševati pošteno v skladu s krajevnimi običaji in na način, ki najmanj obremenjuje lastnika nepremičnine.

Lastnik nepremičnine mora pri uporabi nepremičnine opuščati dejanja in odpravljati vzroke, ki izvirajo iz njegove nepremičnine in otežujejo uporabo drugih nepremičnin čez mero, ki je glede na naravo in namen nepremičnine ter glede na krajevne razmere običajna ali povzročajo znatnejšo škodo (prepovedana imisija).

Za konkretni primer pa je še posebej pomembna zakonska določba, da lastnik nepremičnine ne sme na svoji nepremičnini na škodo sosednje nepremičnine spremeniti toka, njegove moči ter količine in kakovosti vode, ki teče čez njegovo nepremičnino.

V vašem primeru to pomeni, da je lastnik zemljišča po katerem teče umetno ustvarjeni potok, če ta povzroča vdiranje vode v vašo kurilnico (to pomeni, če obstoji vzročna zveza med potokom na sosednji nepremičnini in vdiranjem vode v kurilnico!!!) odgovoren za to dejanje, in je dolžan preprečiti nastajanje škode sosednjim nepremičninam, če vzrok za to izvira iz njegove nepremičnine, tako da se morate najprej obrniti na lastnika zemljišča, kjer teče potok in šele kasneje (če vas na to opozori in napoti lastnik zemljišča po katerem teče potok!!!) tudi na skrbnika potoka-komunalno podjetje.

Vi v nobenem primeru ne morete biti odgovorni za škodo na vaši nepremičnini, ki jo povzroča potok-voda na sosednji nepremičnini, ki vdira v vašo kurilnico in to ne glede na to, da hiša, kot pravite sami, nima urejenega drenažnega sistema, res pa je, da ste kot lastnik sosednje nepremičnine dolžni storiti vse, kar je v vaši moči, da se nastala škode ne povečuje, kar z drugimi besedami pomeni, da ste dolžni primerno urediti drenažni sistem vaše hiše, če bi to prispevalo k temu, da bi bila škoda zaradi vdiranja vode v vašo kurilnico iz sosednjega potoka zaradi tega manjša.

Zakon vam v takšnem primeru daje tudi ustrezno pravno varstvo zoper lastnika sosednje nepremičnine po kateri teče potok, katerega voda povzroča škodo na vaši nepremičnini in sicer z določbo: "Če kdo protipravno vznemirja lastnika, in sicer kako drugače, ne pa z odvzemom stvari, lahko lastnik s tožbo zahteva, da vznemirjanje preneha in se prepove nadaljnje vznemirjanje. Če je bila z vznemirjanjem povzročena škoda, ima lastnik pravico zahtevati njeno povrnitev po splošnih pravilih o povrnitvi škode." S tem da je zelo pomembno tukaj povedati, da takšen zahtevek ne zastara.


Pravni svetovalec Vinko Berginc
Pravno pojasnilo pripravil:
Vinko Berginc, univ. dipl. prav.
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure

PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO