090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Podaljšanje najemne pogodbe po smrti najemodajalca


Vprašanje:


Zanima me sledeče. Po pokojnem očetu sem predlani podedovala starejšo hišo. V zgornjem nadstropju je oče imel najemnika, ki je imel z njim sklenjeno najemno pogodbo za določen čas in še sedaj prebiva tam. Ko sem hotela z njim na novo podpisati najemno pogodbo na moje ime, je ni hotel, ker želi imeti pogodbo za nedoločen čas. Zadnja najemna pogodba, ki jo imam v rokah, je iz leta 2007 in sicer za določen čas z možnostjo podaljšanja. Najemnik sicer redno plačuje najemnino in pripadajoče stroške in ni z njim nobenih težav. Mu je pa oče dal stanovanjsko pravico (imam kopijo potrdila). Od najemnine so se redno odvajali davki. Kako lahko na lep način dosežem, da podpiše najemno pogodbo?


Pravno pojasnilo:


Ker je trenutni najemnik podpisal najemno pogodbo z zapustnikom in ne z vami kot dedičem, ima najemnik skladno z zakonom pravico podpisati novo pogodbo pod nespremenjenimi pogoji, torej v vašem primeru je enak pogoj pogodba za določen čas z možnostjo podaljšanja in ne za nedoločen čas,kot najemnik od vas zahteva. To dejstvo lahko predočite najemniku in mu hkrati podate zagotovilo,da se boste držali določil najemne pogodbe, kar je tudi najboljši način podpisa pogodbe. V primeru, da bo najemnik vseeno vztrajal pri pogodbi za nedoločen čas, lahko podate strožja določila glede predčasne odpovedi pogodbe, da zaščitite svoje interese (npr. odpoved pogodbe ob neplačilu dveh najemnin...). Če bo najemnik kršil pogodbena določila tako ali tako ni razlike med pogodbama,saj lahko podate odpoved pri obeh.


Kaj pa če še vedno ne bo želel podpisati pogodbe? Kaj lahko storim?

V kolikor najemojemalec ne bo želel podpisati nove pogodbe pod nespremenjenimi pogoji, ga v podpis najemne pogodbe z nobenim pravnim sredstvom ne morete prisiliti. Najemna pogodba je namreč dvostranski pravni akt, s katerim se morejo strinjati vse pogodbene stranke, kar tudi potrdijo s podpisom. V kolikor konsenz med vami in najemnikom glede vsebine pogodbe ne bo dosežen, sam podpis ne bo realiziran in se bo moral najemnik izseliti. V kolikor vseeno želite podpis najemne pogodbe, boste tako morali upoštevati tudi želje najemnika, vendar kot sem vam že napisal podajte strožja določila, ki bodo ščitila tudi vaše interese. Če se najemnik tudi s tem ne bo strinjal, pa je vsekakor bolje, da poiščete novega najemnika, ki bo spoštoval vaše zahteve.



Pravni svetovalec Dejan Barl
Pravno pojasnilo pripravil:
Dejan Barl, univ. dipl. prav.
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure



PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO