Izročilna pogodba (Pogodba o izročitvi in razdelitvi premoženja) na kratko
Bistvo izročilne pogodbe
Pogodba o izročitvi in razdelitvi premoženja je po svoji naravi dednopravna pogodba. Urejena je v Obligacijskem zakoniku od 546. do 556. člena. Z izročilno pogodbo se izročitelj zaveže, da bo izročil in razdelil svoje premoženje svojim potomcem, posvojencem ter njihovim potomcem. Izročilna pogodba je pravni posel, na podlagi katerega izročitelj v breme svojega premoženja in v soglasju s svojimi nujnimi dediči enega ali več sopogodbenikov neodplačno obogati. Izročitelj torej razpolaga s svojim premoženjem za časa življenja (inter vivos) in lahko še pred svojo smrtjo razdeli svoje premoženje ter mu tako ni potrebno narediti oporoke. Oporoko pa lahko naredi za svoje ostalo premoženje, ki ga ni razdelil s pogodbo, in tisto premoženje, ki bo nastalo po sklenitvi izročilne pogodbe.
Pogoji za veljavnost
- Pogodba je veljavna le tedaj, če se z njo strinjajo vsi izročiteljevi potomci, posvojenci in njihovi potomci, ki bi bili po zakonu poklicani, da po njem dedujejo.
- Pogodba mora biti sklenjena v obliki notarskega zapisa.
- Če kakšen potomec ni dal privolitve, jo lahko da pozneje v enaki obliki.
- Izročitev in razdelitev ostaneta veljavni, če potomec, ki se ni strinjal, umre pred izročiteljem, ne da bi bil zapustil svoje potomce, če se odpove dediščini, če je razdedinjen ali če je dedno nevreden.
- S pogodbo je lahko zajeto le premoženje, ki pripada izročitelju ob sklenitvi pogodbe in sicer vse ali samo del.
Katero premoženje je lahko predmet delitve?
Ko prednik, ki je za življenja izročil in razdelil svoje premoženje, umre, je njegova zapuščina samo tisto premoženje, ki ni bilo zajeto z izročitvijo in razdelitvijo, in tisto premoženje, ki ga je pridobil pozneje.
Kaj se zgodi, če se kakšen potomec ne strinja z izročitvijo?
Če se kakšen potomec ni strinjal z izročitvijo in razdelitvijo, se štejejo tisti deli premoženja, ki so bili izročeni drugim potomcem, za darila in se po prednikovi smrti z njimi ravna kot z darili, ki jih je prednik dal dedičem. Enako se ravna, če se izročitelju po izročitvi in razdelitvi, s katero so se strinjali vsi potomci, rodi otrok.
Kakšen položaj ima izročiteljev zakonec?
Izročitelj lahko pri izročitvi in razdelitvi upošteva tudi svojega zakonca; tedaj je potrebno, da se tudi ta s tem strinja. Če zakonec ni upoštevan, ostane njegova pravica do nujnega deleža neokrnjena.
Pravni telefon
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure