090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Izpodbijanje očetovstva


Vprašanje: 


Spoštovani! Za svojo novo partnerko v času iskanja zaposlitve Iščem odgovore v zadevi priznanja očetovstva po ZZZDR in prosim za ponudbo svetovanja po e-pošti. Primer: Ob možu pijancu je bil v kriznem družinskem obdobju tretji od štirih otrok spočet z drugim moškim. Zaradi zahtev in ustrahovanj tega moškega ter majhnosti kraja je bila mati primorana v zatajitev afere. Po 15 letih od rojstva tega otroka je sedaj kot samohranilka zaradi dolgov pijanega bivšega moža potegnjena v reševanje eksistenčnega problema in ohranitev strehe nad glavo za otroke. Glede na to, da mož od ločitve naprej ni plačeval preživnine, je manjše nadomestilo dobivala za otroke iz preživninskega sklada. Zaradi realne grožnje, da zaradi hipotekarnega kredita s številno družino izgubi hišo je sedaj v sili kontaktirala moškega iz afere in predlagala sporazumno rešitev po kateri bi izpolnil svojo starševsko dolžnost in vsaj delno poravnal očetovske obveznosti. Ta temu nasprotuje, čeprav je za svoja otroka iz svoje zakonske skupnosti finančno skrbel ves čas. Po 88.čl. Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (dalje ZZZDR) lahko oče prizna otroka za svojega tudi na CSD, pred matičarjem ali v javni listini. Iz sodne prakse sem zasledil, da je pred priznanjem potrebno izpodbiti veljavno očetovstvo. Pri tem se poraja več vprašanj. 

Vprašanje #1: Ali je možno na enak ali podoben sporazumen način »izpodbijati« očetovstvo pri čemer gre pozornost dejstvu, da se nebiološki oče strinja z »izpodbijanjem«? Na CSD-ju so mnenja, da se v vsakem primeru očetovstvo izpodbija izključno na sodišču, vendar med njim in materjo otroka sploh ni spora in zato pravdanje ni potrebno. 

Vprašanje #2: Ali je sploh možno izpodbijanje ali sporazumno »izpodbijanje« glede na 2.odst. 97.čl. ZZZDR, če je otrok sedaj star 15 let? Namreč sledeč dikciji omenjenega člena lako mati izpodbija očetovstvo le prvo leto od rojstva, otrok pa šele od svoje polnoletnosti naprej. Zgleda kot da je vmes časovna praznina zaradi katere nihče ne more izpodbiti očetovstva. Brez predhodno rešenega tega vprašanja ni možnosti priznanja biološkega očeta. 

Vprašanje #3: Ali je sploh možna izterjava priznanja po sodni poti pri otrokovi starosti 15 let? 

Vprašanje #4: Ali je možna izterjava preživnine ali verzijskega zahtevka za pet let nazaj? Vprašanje #5: Kje dobiti vzorec tožbe za priznanje očetovstva, v katerem bi mi zamenjali podatke in sami vložili na sodišču? Namreč do BPP mati ni upravičena, ker malenkostno presega cenzus višine prihodkov po osebi, pri čemer sodišče žal ne upošteva hipotekarnega kredita, ki ga odplačuje že leta in še naslednjih 20 let. In ker ni sredstev niti za osnovne življenjske potrebe ga je žal za odvetnika še manj. 


Pravno pojasnilo: 


1. Za očeta otroka, ki je rojen v zakonski zvezi, velja mož otrokove matere. To domnevo je mogoče izpodbiti, in sicer tako, da se na pristojno sodišče vloži tožba za izpodbijanje očetovstva. Na drugačen način, torej razen z vložitvijo tožbe na pristojno sodišče, očetovstva ni mogoče izpodbiti. Čeprav ni spora med udeleženci, se domneva očetovstva izpodbija izključno na sodišču, in sicer za to, ker gre za izredno pomembno pravno razmerje in mora biti nesporno urejeno za vse udeležence. Sodišče v tem primeru zagotavlja avtoriteto in trdnost odločitve.

2. Mati očetovstvo lahko izpodbija, in sicer mora tožbo vložiti eno leto po rojstvu otroka. Ta rok ste torej zamudili. Očetovstvo pa lahko izpodbija tudi otrok (98. člen ZZZDR). Dokler ni polnoleten oziroma nima popolne poslovne sposobnosti, ga v postopku zastopa skrbnik. Torej, tudi v vmesnem času se lahko izpodbija očetovstvo - izpodbija ga lahko otrok.

3. Izterjava priznanja je možna tudi, če je otrok star 15 let. Najprej je potrebno s tožbo na sodišču izpodbiti domnevo očetovstva, potem šele biološki oče prizna otroka oziroma se lahko zoper njega vloži tožba na priznanje očetovstva.

4. Preživnina se določi za vnaprej, preživnina se za nazaj torej ne določi. Verzijski zahtevek je sicer tudi možen, vendar gre v tem primeru v korist matere - mati bi dobila zato, ker je sama v celoti plačevala stroške za otroka, določeno denarno odmero, ker je imela z otrokom določene stroške. Problem v vašem primeru pa je ta, da je materi pri vzdrževanju tega otroka pomagal njen mož, saj se je štelo, da je on oče tega otroka. Zato bi bilo dokazovanje verzijskega zahtevka v vašem primeru precej težavno.

5. Vzorec tožbe za izpodbijanje očetovstva boste morebiti lahko našli na kakšni od spletnih strani, ki ponujajo pravno svetovanje oziroma na drugih spletnih straneh, ki ponujajo vzorce različnih pravnih aktov. Morebiti z vzorci razpolaga tudi center za socialno delo.


Pravni svetovalec Maja Gliha
Pravno pojasnilo pripravila:
Maja Gliha, univ. dipl. prav.
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure


PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO