090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Redna in izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi


Zakon o delovnih razmerjih pozna dve vrsti odpovedi delovnega razmerja, redno in izredno odpoved. Zakon določa tudi razloge na strani delavca in na strani delodajalca, ki morajo biti izpolnjeni za odpoved pogodbe.


Redna odpoved pogodbe o zaposlitvi


Če delavec redno odpove pogodbo o zaposlitvi, lahko to stori kadarkoli in brez obrazložitve. Če pa redno odpoveduje pogodbo o zaposlitvi delodajalec, morajo za to obstajati utemeljeni razlogi, ki jih mora dokazati delodajalec. V pisni odpovedi mora delodajalec obrazložiti odpovedni razlog in delavca opozoriti na pravno varstvo in na njegove pravice, ki jih ima iz naslova brezposelnosti. Dolžina odpovednega roka se lahko določi s pogodbo o zaposlitvi, vendar ne sme biti krajši, kot ga določa zakon.

Med utemeljene razloge ZDR-1 v 89. členu uvršča:

poslovni razlog (prenehajo potrebe po delu, ki ga opravlja delavec zaradi strukturnih, organizacijskih in tehnoloških, sprememb na trgu, sprememb v delovnem procesu idr.),
razlog nesposobnosti (ko delavec ne dosega pričakovanih delovnih ciljev in rezultatov),
krivdni razlog (ko delavec krši pogodbene ali druge obveznosti iz delovnega razmerja),
nezmožnost za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti v skladu s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s predpisi, ki urejajo zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov (Podlaga za odpoved pogodbe o zaposlitvi iz razloga invalidnosti in postopek sta urejena v ZDR-1, ZPIZ in ZZRZ),
neuspešno opravljeno poskusno delo.


Delavcu, ki je bil odpuščen iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti pripada tudi odpravnina.

Delodajalec mora v primeru redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali razloga nesposobnosti preveriti, ali je delavca mogoče zaposliti pod spremenjenimi pogoji ali na drugih delih oziroma ali ga je mogoče dokvalificirati za delo, ki ga opravlja oziroma prekvalificirati za drugo delo. Če ta možnost obstaja, mora delodajalec delavcu ponuditi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi. Ta obveznost ne velja za manjše delodajalce.

Delodajalec mora podati odpoved najkasneje v šestih mesecih od nastanka utemeljenega razloga. V primeru krivdnega razloga mora delodajalec podati odpoved najkasneje v 60 dneh od ugotovitve utemeljenega razloga in najkasneje v šestih mesecih od nastanka utemeljenega razloga.


Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi


Razlogi za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca so našteti v 111. členu ZDR-1. Med drugim je razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi kršitev pogodbenih ali drugih obveznosti iz delovnega razmerja s strani delavca, ki ima znake kaznivega dejanja, če delavec najmanj 5 dni zaporedoma ne pride na delo, o razlogih za svojo odsotnost pa ne obvesti delodajalca, če delavec ne opravi uspešno poskusnega dela, če delavec v času odsotnosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe ne spoštuje navodil pristojnega zdravnika idr.

Razlogi za izredno odpoved s strani delavca opredeljuje 112. člen. Delavec lahko v osmih dneh po tem, ko predhodno pisno opomni delodajalca na izpolnitev obveznosti in o kršitvah pisno obvesti inšpektorja za delo, izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če mu delodajalec več kot dva meseca ni zagotavljal dela in mu tudi ni izplačal zakonsko določenega nadomestila plače, mu ni bilo omogočeno opravljanje dela zaradi odločbe pristojne inšpekcije o prepovedi opravljanja delovnega procesa ali prepovedi uporabe sredstev za delo dalj kot 30 dni in mu delodajalec ni plačal zakonsko določenega nadomestila plače, mu je delodajalec vsaj dva meseca izplačeval bistveno zmanjšano plačilo za delo, mu delodajalec trikrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plačila za delo ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku… 

Delavec je v primeru odpovedi zaradi ravnanj iz prejšnjega odstavka upravičen do odpravnine, določene za primer redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, in do odškodnine najmanj v višini izgubljenega plačila za čas odpovednega roka.


Pravni telefon
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure

PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO