Odpravnina v primeru prenehanja pogodbe o zaposlitvi s ponudbo nove pogodbe
Vprašanje:
Trenutno sem še direktor d.o.o.-ja. v katerem nisem lastnik. Lastniki so se na skupščini odločili, da bodo s 1.3.2014 podjetje v katerem sem direktor pripojili k drugemu njihovemu podjetju. V tem podjetju je druga oseba direktor, meni pa so ponudili, da v tem podjetju vodim samo področno enoto podjetja Sam sem to ponudbo zavrnil, drugega delovnega mesta v tem združenem podjetju pa mi niso ponudili, kar pomeni, da s 1.3.2014. ne bom več zaposlen ne v dosedanjem podjetju, ker bo pripojeno k drugemu podjetju, ne v tem združenem podjetju. V sedanji individualni pogodbi imam dogovorjeno odpravnino v višini 6 mesečnih plač. Zato me sedaj zanima ali sem upravičen do odpravnine? Prav tako me zanima, ali se v opisanem primeru smatra, da sem dal enostransko odpoved delovnega razmerja, ali pa se smatra, da sem dobil odpoved delovnega razmerja iz poslovnih razlogov, ker sem v združenem podjetju zavrnil ponujeno delovno mesto, vodenje področne enote, drugo delovno mesto pa mi ni bilo ponujeno - kako je v tem primeru z odpravnino iz delovnega razmerja?
Pravno pojasnilo:
Kar se tiče same odpravnine, za katero ste navedli, da je na podlagi individualne pogodbe dogovorjena v višini 6 mesečnih plač, vam odpravnina v primeru, kot ste ga opisali, načeloma pripada, če ste/boste razrešeni s položaja direktorja pred potekom mandata za katerega ste bili imenovani, saj ne gre za vašo »krivdo«, ker se bo družba v kateri ste trenutno direktor pripojila k neki drugi družbi in upoštevajoč dodatno dejstvo, da so tako sklenili lastniki družbe na skupščini, vi sam pa niste lastnik družbe. Na podlagi navedenega lahko rečem, da vam odpravnina pripada, razen seveda, če imate v individualni pogodbi za takšne primere (npr. prenehanje družbe z redno likvidacijo, spojitev, pripojitev, združitev), določeno drugačno rešitev – da vam odpravnina v takšnih primerih ne pripada.
To odpravnino pa je potrebno ločiti od odpravnine zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, ki jo Zakon o delovnih razmerjih določa v 108. členu. Ta odpravnina je za razliko od odpravnine, ki jo imate v individualni pogodbi določeno posebej kot direktor družbe in je Zakon o delovnih razmerjih ne ureja, določena že v samem zakonu in je obvezna, kljub temu, da ni posebej specificirana oziroma določena v sami pogodbi o zaposlitvi in je posledica prenehanja pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti s strani delodajalca.
Glede na to, da ste ponudbo sedanje družbe, da v družbi, ki se ji bo sedanja družba pripojila vodite eno področno enoto zavrnili, to pomeni, da vam bo s 01.03.2014 prenehala vaša obstoječa pogodba o zaposlitvi in sicer bo šlo za odpoved sedanjega delodajalca iz poslovnih razlogov in se ne šteje, da ste pogodbo o zaposlitvi odpovedali vi, kljub temu, da ste zavrnili sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi za drugo delovno mesto.
Zakon namreč določa, da če delodajalec odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali razloga nesposobnosti in delavcu istočasno ponudi sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi, se uporabljajo določbe zakona, ki se nanašajo na redno odpoved pogodbe o zaposlitvi.
Ker pa niste sprejeli ponudbo sedanjega delodajalca za sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi v »novi« družbi, pa po izrecni določbi zakona nimate pravice do odpravnine po 108. členu Zakon o delovnih razmerjih (odpravnina ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali razloga nesposobnosti) . Tu se seveda misli na odpravnino po samem zakonu in ne na odpravnino, ki jo imate kot direktor določeno v individualni pogodbi, kar sem pojasnil že zgoraj.
Pa tudi če bi v tem primeru sprejeli ponudbo sedanjega delodajalca-družbe in sklenili pogodbo o zaposlitvi za vodenje profitnega centra v novi družbi, kateri se bo vaša sedanja pripojila, prav tako ne bi imeli po zakonu pravice do odpravnine po 108. členu Zakona o delovnih razmerjih (odpravnina ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali razloga nesposobnosti), bi pa v tem primeru obdržali pravico do pravnega varstva pred pristojnim sodiščem, kot v drugih primerih redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
Na koncu svojega mnenja v tej zadevi naj še poudarim, da imate tudi v vašem primeru, ko vam bo obstoječa pogodba o zaposlitvi prenehala iz poslovnih razlogov in ste zavrnili sklenitev »nove« ponujene pogodbe o zaposlitvi v »novi« družbi, prav tako pravico, da v roku 30 dni, šteto od dneva, ko vam bo prenehala obstoječa pogodba o zaposlitvi, na pristojno delovno sodišče vložite tožbo na ugotovitev nezakonitosti prenehanja pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov, seveda in razumljivo, če imate za to ustrezne argumente, ki so podprti z dokazi.
| Pravno pojasnilo pripravil: Vinko Berginc, univ. dipl. prav. 090 30 60 1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure |
---|