090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure
*za klice iz omrežja MegaTel. Za klice iz drugih omrežij za cenik vprašajte vašega operaterja

  • HITRO
    1

    POKLIČETE ŠTEVILKO

  • STROKOVNO
    2

    POSVETUJETE SE S PRAVNIM STROKOVNJAKOM

  • UGODNO
    3

    OBRAČUN DOBITE PREKO RAČUNA ZA TELEFON

Izplačilo jubilejne nagrade v javnem sektorju


Vprašanje:


Stara sem 45 let. Prvič sem se zaposlila 3.12.1990. Od 3.9.1991 pa do leta 1993 sem si pokojninsko in invalidsko zavarovanje (takrat imenovano prostovoljno pokojninsko zavarovanje) plačevala sama in obenem honorarno delala v privat podjetju.  V delovni knjižici imam to obdobje dela zavedeno pod rubrikami »podatki o delovnem razmerju, podatki v času nezaposlenosti, ki se vštevajo v zavarovalno dobo in naknadno priznana zavarovalna doba«.

Dne 11.4.2012 sem zaprosila za izračun skupne pokojninske dobe s strani ZPIZ-a, ki je na dan 31.3.2012 znašala 21 let, 2 meseca in 18 dni.  Po izračunu delodajalca (državna uprava) imam na dan 18.4.2012 zavarovalne delovne dobe 19 let in 19 dni, od tega v enoti zaposlitve (organizaciji) 15 let in 18 dni. V državni upravi sem se zaposlila s 1.11.1996.  Zakaj takšna razlika, ne vem.

Ko sem želela razčistiti svoj primer pri delodajalcu sem naletela na različna neobvezujoča mnenja oz. tolmačenja s stani ministrstva, nobena pa ne konkretno za moj primer.  Ugotovila sem, da si delodajalec po svoje razlaga kolektivne pogodbe in pogodbe za javni sektor npr. 177. člen ZUJF. Zasledila sem, da je v KPND določeno, da v delovno dobo po tej kolektivni pogodbi sodijo vsa obdobja opravljanja efektivnega dela, ki se po predpisih pokojninskega in invalidskega zavarovanja štejejo v zavarovalno dobo.

Nagrade mi delodajalec za 20 let do sedaj ni izplačal – navaja, da se izplača samo na podlagi efektivne delovne dobe. Ko sem preverjala predpise nisem nikjer tega zasledila, kot tudi ne sodbe v podobnem primeru.

Smatram, da bi morala prejeti jubilejno nagrado za 20 let. Ker ima državna uprava veliko spreminjajočih predpisov vas bi prosila, da v kolikor mi nagrada po veljavni zakonodaji in sodni praksi pripada oziroma ne pripada, prosim za navedbo členov, prakse.

Zanima me, kako postopam, da se realizira izplačilo nagrade s strani delodajalca? Je možno samo s tožbo? Sama se bolj nagibam k cenejši varianti. Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem.


Pravno pojasnilo:


Spoštovani, na podlagi razlage vaše situacije in vaših vprašanj, vam skladno z veljavno zakonodajo podajamo mnenje in napotke za najboljšo rešitev vaše situacije.

Kot ste že sami ugotovili ureja področje jubilejnih nagrad za javni sektor tudi 177. člen Zakona za uravnoteženje javnih financ – ZUJF (Uradni list RS, št. 40/12). Prav ta člen v svojem tretjem odstavku tudi določa, da jubilejna nagrada za 20 let zaposlitve po 177. členu ZUJF pripada zaposlenemu, ki je delovno dobo 20-ih let izpolnil pri delodajalcih v javnem sektorju. Ker ste se v javnem sektorju, torej državni upravi, zaposlili 1.11.1996, še tako ne izpolnjujete pogojev, ki jih za izplačilo jubilejne nagrade določa 177. Člen ZUJF. 

Če povzamemo, je v vašem primeru, skladno z 3. odstavkom 177. člena ZUJF potrebno upoštevati samo delovno dobo v javnem sektorju, tako, da vam skladno s tem jubilejna nagrada za 20 let delovne dobe še ne pripada. Torej je, upoštevajoč napisano, jubilejno nagrado nesmiselno zahtevati tudi s tožbo, saj bi vam na podlagi navedenega člena sodišče zahtevek zavrnilo.


Pravni svetovalec Dejan Barl
Pravno pojasnilo pripravil:
Dejan Barl, univ. dipl. prav.
090 30 60
1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure


PRAVNI
SVETOVALCI

Janez Jeromel
Ivo Tratnik
vsi svetovalci
ZASEDEN NA VOLJO