Dedovanje premičnih stvari in denarja na računu
Vprašanje:
Kako je glede dedovanja premičnih stvari (gospodinjski aparati, pohištvo, tv) in kako je glede dedovanja denarja, ki je na računih pri banki. Ali se deduje tudi denar, ki prispe na njegov račun po njegovi smrti? Ali mi lahko drugi dediči vzamejo nepremičnine, ki so pisane na mene? Kako se dedujejo darila, ki sta jih dobila sin in hčerka?
Pravno pojasnilo:
Tudi premične stvari katerih lastnik je vaš mož v trenutku njegove smrti sodijo v zapuščinsko maso in se dedujejo. Seveda načeloma samo tiste premične stvari za katere obstoji račun, ki je pisan na ime vašega moža. Za vse ostale premične stvari to ne velja, saj velja zakonska domneva, da je lastnik premičnih stvari, če se ne dokaže drugače, tisti, ki ima takšne stvari v neposredni fizični posesti. To torej pomeni, da če imate premične stvari v trenutku smrti vašega moža v posesti VI, pomeni, da ste lastnik teh stvari VI, za premične stvari, ki pa so na podlagi računa pisane na vašega moža pa pomeni, da je lastnik teh stvari v trenutku njegove smrti vaš mož in gredo v zapuščinsko maso ter se dedujejo bodisi po zakonitih bodisi po oporočnih dedičih. Pa tudi pri teh stvareh lahko VI, če so bile kupljene v času trajanja zakonske zveze z vašim možem z delom, uveljavljate da imate na njih na podlagi skupnega premoženja 50 % delež, kar pomeni, da gre potem tudi pri teh stvareh v zapuščinsko maso samo 50 % takšnih stvari.
Glede vašega vprašanja v zvezi z denarjem na računih pa vam odgovarjam, da je predmet dedovanja pa vašem možu samo denar, ki se v trenutku njegove smrti nahaja na računih, katerih imetnik oziroma lastnik je on sam. Denar, ki ga imate na vaših računih ni predmet dedovanja in je vaša izključna last. Glede stroškov, ki jih, kot navajate plačujete za vzdrževanje hiše in ki ste jih porabili za ostale pripomočke, ki jih potrebuje vaš mož, pa velja, da lahko te stroške, če ne boste dedovali po pokojnem možu, uveljavljate kot dolg zapuščine do tistih oseb, ki bodo dediči po vašem pokojnem možu, in sicer v okviru zapuščinskega postopka, saj dedič oziroma dediči, ki prevzamejo dediščino, odgovarjajo tudi za dolgove zapuščine, vendar največ do višine vrednosti podedovanega premoženja.
Glede nakazil na TRR vašega moža po njegovi smrti pa velja, da v zapuščino sodi vsakršno dobroimetje, ki se na njegovih računih nahaja v trenutku njegove smrti in tudi dobroimetje, ki na takšne račune morebiti prispe šele po njegovi smrti. Edina posebnost tu je, da morebitno pooblastilo za razpolaganje s sredstvi na računih vašega moža, ki ga je določenim osebam dal za časa njegovega življenja, v trenutku njegove smrti preneha, in takšni pooblaščenci po njegovi smrti z njegovih računov, ne smejo več dvigovati gotovine.
Nepremičnine, ki so pisane na vas ne gredo v zapuščinsko maso po pokojnem možu in tako niso predmet dedovanja, enako to velja tudi za premične stvari, ki jih imate v trenutku smrti vašega moža v neposredni posesti VI. Lahko pa bi dediči bodisi zakoniti bodisi oporočni v zapuščinskem postopku zahtevali, da se ugotovi, da je bila npr. določena nepremičnina, ki je sicer pisana na vaše ime, pridobljena za delom v času trajanja zakonske zveze z vašim možem in predstavlja skupno premoženje. Če bi se to ugotovilo, potem pa bi po zakonski domnevi 50 % takšne nepremične prišlo v zapuščinsko maso in seveda teh 50 % nepremičnine bi bilo potem predmet dedovanja po vašem možu.
Denar, ki ste ga podedovali od vaših staršev je vaše posebno premoženje in v nobenem primeru na sodi v zapuščinsko maso po vašem pokojnem možu.
Glede stroškov, ki sta jih z možem porabila za študij njegovega sina je potrebno poudariti, da si ti stroški načeloma ne upoštevajo pri dedovanju po vašem možu, če bo ta sin dedoval in sicer zato, ker je bil vaš mož tega sina dolžan preživljati po samem zakonu in se posledično ti stroški ne morejo upoštevati pri samem dedovanju. Se pa pri dedovanju upoštevajo darila, ki sta jih možev sin in hčerka prejela za časa življenja vašega moža od njega in sicer tako, da se vrednost takšnih daril odšteje od dednega deleža, ki bi ga dobila sin in hčerka, kar pomeni, da se jim zaradi daril zmanjša dedni delež, ki bi ga sicer dedovala. Seveda je to potrebno dokazati, če je bilo darilo dano na roko, bo to izredno težko dokazati, razen s pričami, kot to sami navajate.
Glede stvari, za katere pravite, da jih želijo otroci pobrati iz hiše pa je moj odgovor naslednji, da če imate v tem sedanjem trenutku vi neposredno fizično posest oziroma oblast nad takšnimi stvarmi, ste po zakonski domnevi VI lastnik teh stvari in samo vi lahko otrokom dovolite, da te stvari odnesejo in če jim to dovolite, pomeni, da oni postanejo lastniki takšnih stvari. Se bo pa to potem upoštevalo v samem zapuščinskem postopku po pokojnem možu, če bodo ti otroci poklicani k dedovanju in se jim bom v takšnem primeru od njihovega dednega deleža, ki bi jim šel po pokojnem očetu, odštela vrednost vseh stvari, ki so jih za časa življenja njihovega očeta dobili brezplačno.
| Pravno pojasnilo pripravil: Vinko Berginc, univ. dipl. prav. 090 30 60 1,99 €/min* | 07.00–22.00 ure |
---|